Poruchy spánku

Když se budíte odpočatí, tak to stačí.

Konzumace alkoholu před spaním snižuje kvalitu spánku.

Teplá či horká koupel snižuje kvalitu spánku.

Užívání léků na spaní ze skupiny benzodiazepinů např. Stilnox, Hypnogen, Oxazepam, Diazepam, Rohypnol apod. snižuje kvalitu spánku. Méně se zdají sny, které jsou důležité pro zpracovávání emocí a změnu myšlení. 

Když budete chtít spát tak neusnete, neboť touha po spánku stojí na místě spánku. Když nebudete chtít spát tak spánek přijde sám.

Každý potřebuje jinou délku spánku. Důležitá je pravidelnost. Všeobecně je dobré v zimě spát déle přes noc. V létě je dobré si po obědě schrupnout, tak aby to netrvalo déle než 1 hodinu. (abyste nepřešli do REM fáze spánku – to by vám snížilo kvalitu spánku v noci).

Bílé světlo z led monitorů a LCD monitorů a úsporných zářivek a žárovek, snižuje sekreci melatoninu v mozku (hormonu, který nám pomáhá spát). Je dobré tak 1 až 2 hodiny před spaním se těmto světlům nevystavovat (televize, mobily, počítače aj.)

Před spaním nečtěte nic divokého a nic na přemýšlení.

Když přemýšlíte, tak nemůžete usnout. Proto odložte přemýšlení na jinou denní dobu, než je doba spánku a třeba hodina před ním.

Spí mozek a tomu je jedno v jaké poloze spíte. Vašemu tělu to jedno není, tak raději spěte na zádech či na pravém boku. Na levém boku v pokročilém těhotenství.

Dechové cvičení na zklidnění:Nadechněte se a počítejte přitom do čtyř. Zadržte dech na čtyři. Vydechněte na šest, zadržte dech na dva. Opakujte. Zkuste to alespoň šestkrát, v případě potřeby i vícekrát.